آموزش ساخت سنسور سطح آب مخزن

دستگاه نشانگر سطح آب مخزن

آموزش ساخت نشانگر سطح آب در مخزن

با یک آموزش دیگر در زمینه الکترونیک و ساخت سنسورهای الکترونیکی در خدمت شما هستیم.همان طور که از نام عنوان مشخص است میخواهیم دستگاهی بسازیم که بتواند میزان سطح آب موجود در انواع مخازن را به ما نشان دهد. همراه ما باشید در این آموزش کاربردی و جذاب ….

کاربرد سنسور تشخیص سطح آب در مخزن

شاید اولین سوالی که برای شما وجود داشته باشد این است که خب این سنسور و نشانگر کاربردهای واقعی دارد و اصلا چرا باید برای نمایش میزان آب در مخازن دستگاهی را بسازیم. برای پاسخ به این سوال باید بدانید که امروزه استفاده از دستگاه های الکترونیکی مختلف که مبتنی بر سنسورها هستند برای تمامی امور یک امر رایج و مهم است. یکی از اهداف ساخت این دستگاه ساده فقط نمایش و اطلاع از میزان آب داخل یک مخزن نیست بلکه اتومات سازی کنترل میزان آب در یک مخزن است.

سنسور تشخیص سطح آب مخزن
سنسور تشخیص سطح آب مخزن

به عبارتی علاوه بر این که میتوانیم از چراغ های LED به عنوان علامت دهنده و نشانگر میزان آب در داخل مخزن بدون یدن داخل مخزن استفاده کنیم، همچنین میتوانیم با کمی تغییرات در این سنسور و اتصال سنسور به یک میکروکنترلر کاری کنیم که موقتی آب مخزن از سطح معینی کمتر شود،یک پمپ روشن شده و مجدد مخزن را پر کند و وقتی سطح آب به میزان نرمالی رسید و به عبارتی مخزن پر شد عملیات پر کردن مخزن توسط پمپ متوقف شود و این روند به صورت دائمی ادامه پیدا کند که این مورد کاربردهای بسیار زیادی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که سنسورهای نشانگر سطح آب در مخازن بسیار زیاد و پیشرفته ای وجود دارد که در رده های آزمایشی – نیمه صنعتی و صنعتی می باشند، ولی هدف از آموزش ساخت این وسیله ساده الکترونیکی این است که شما شناخت دقیق تر و بهتری به کارکرد قطعات الکترونیکی داشته باشید و خودتان بدون خرید سنسورهای سنگین و گران قیمت بتوانید برای کارها و پروژه های خودتان ابزار مورد نظر را طراحی کرده و بسازید.

ادامه توضیحات را میگذاریم برای ویدیو ، در ویدیوی زیر روش ساخت یک سنسور با استفاده از ترانزیستورها و دیود های نورانی ( LED ) آموزش داده شده است که این روش بنیادی ترین حالت را نشان میدهد که به چه شکل میتوانید بدون استفاده از آی سی ها و با قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستورها و مقاومت ها خودتان سنسور مورد نیاز را بسازید. در قسمت دوم این مقاله هم شما با روش ساخت سنسوری دقیق تر آشنا می شوید و یاد می گیرید که با استفاده از یک تراشه ( ic ) سنسوری بهتر را طراحی کنید که دقت بیشتری دارد. در ادامه شما را دعوت میکنیم به دیدن ویدیوی زیر.

 قسمت دوم مقاله ساخت سنسور تشخیص سطح آب مخزن

با عضویت در خبرنامه ایمیلی ،از دریافت فوری جدیدترین آموزش های رایگان الکترونیک و رباتیک لذت ببرید.

2 thoughts on “آموزش ساخت سنسور سطح آب مخزن

  1. سهراب says:

    با درود .مهندس خیلی عالی بود .امیدوارم همیشه تندرست باشید که زکات علم خود را در اختیار دیگران قرار میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *