خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند چیست ؟ آشنایی با خانه های هوشمند

این روزها نام هایی چون خانه های هوشمند،هوشمند سازی ساختمان و یا اینترنت اشیاء را زیاد می شنویم،ولی آیا به خوبی با خانه های هوشمند آشنایی دارید و میدانید که یک خانه هوشمند چه مزایایی می تواند داشته باشد ؟ در این بخش به صورت مختصری خانه هوشمند را تعریف خواهیم کرد،ولی اگر میخواهید به صورت تخصصی تر در مورد خانه های هوشمند بدانید پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه بفرمایید.

خانه هوشمند با تکیه بر ابزارها و تجهیزات الکترونیکی که به صورت آفلاین و آنلاین کار میکنند ،در مقابل شرایط محیطی واکنش نشان داده و بسیاری از کارها به صورت اتومات انجام میشود.در یک خانه هوشمند دیگر نیازی نیست که نگران انجام کارهای کوچکی باشید که جمع این کارها زمان زیادی ازشما را می گیرد و حتی ممکن است برخی کارها را فراموش کنید.یک خانه هوشمند با استفاده از سنسورهایی که در نهایت به تجهیزات کنترل کننده الکترونیکی متصل است میتواند از وضعیت محیطی پیرامون خود ( چه داخل خانه و یا خارج خانه ) اطلاعات کسب کرده و اقدامات مناسبی را انجام دهد.

چند مثال ساده از هوشمند سازی خانه هافتوسل و کنترل روشنایی به صورت خود کار

تصور کنید که شما در خانه خود وقتی هوا تاریک میشود باید چراغ هایی را در حیاط و یا محیط اطراف روشن کنید.خب اگر این سیستم ساده اتومات نشود باید کسی مدام و هر روز این کار را انجام دهد که هم زمان بر بوده و هم نظمی نخواهد داشت،ولی به راحتی با تجهیز کردن خانه و بخشی که قرار است در تاریکی هوا چراغ هایش روش شود به سیستم فتوسل میتوان این کار را به صورت خودکار انجام داد. یا شما میتوانید سنسور نوری را در محیط مورد نظر نصب کرده و این سنسور را به دستگاه کنترلر مرکزی متصل کنید تا این عملیات به صورت خود کار انجام شود.

دیگر مثال این است که شما گلدان ها همره با گل های زیبایی را در خانه خود دارید و یا یک باغ زیبا در حیاط،میدانید که گیاهان نیازمند نگه داری هستند که آبیاری گیاهان از مهمترین نیازهای گیاهان است.اگر به موقع و منظم گیاهان آبیاری نشود در نهایت دچار مشکلات شده و گیاه از بین می رود.وقتی که در خانه هستیم آبیاری گیاهان شاید کار سختی به نظر نرسد ولی اگر بخواهیم به مسافرت برویم و مدتی در خانه حضور نداشته باشیم مشکل شروع میشود.

ولی شما به راحتی میتوانید با هوشمند سازی آبیاری گیاهان این مشکل را حل کنید،به این شکل که با استفاده از یک سیستم مرکزی آبیاری خودکار گیاهانکنترل رطوبت خاک گیاهان و راه اندازی یک سیستم آبیاری، گیاهان خود را به صورت خود کار آبیاری نمایید.بدین طریق حتی اگر هم در خانه حضور نداشته باشید گیاهان شما در زمان نیاز به آب به خوبی آبیاری خواهند شد و دیگر به دلیل عدم رسیدن آب از بین نخواهند رفت.نکته مهم این که حتی اگر در خانه هم حضور داشته باشید بازهم اتومات کردن آبیاری گیاهان باعث میشود که اولا گیاهان در زمان نیاز به آب آبیاری شوند  و آبیاری آن ها دارای نظم خواهد بود و دوم این که شما دیگر نگران این موضوع نخواهید بود که ممکن است فراموش کنید و یا به دلیل مشغله کاری نتوانید به خوبی به گیاهان خود برسید و در واقع زمانی که صرف آبیاری گیاهان خود میکردید را حالا میتوانید صرف کار های دیگر کنید.این موضوع برای افرادی که تعداد زیادی گیاه در خانه دارند و یا یک باغچه متوسط و یا بزرگ بسیار اهمیت دارد چرا که با هرچه بزرگتر بودن باغچه و زیاد بودن تعداد گیاهان،برای آبیاری به زمان زیادتری نیاز خواهید داشت که به طور متناوب میتواند خسته کننده باشد.

در حال حاضر در شرکت secondearth ، ما در حال طراحی و آماده سازی یک سیستم هوشمند آبیاری گیاهان هستیم که شما خواهید توانست به راحتی خودتان این سیستم را در خانه نصب کرده و راه اندازی کنید و دیگر با خیال راحت به مسافرت بروید و نگران آبیاری به موقع گیاهان نشوید.مهم این که این سیستم با هزینه ای بسیار پایین نسبت به کارایی، در اختیار همگان قرار خواهد گرفت

نتیجه گیری

خب تا اینجا با دو مثال بسیار بسیار ساده در جهت هوشمند سازی خانه ها آشنا شدید و مشاهده کردید همین دو مورد کلی میتواند مهم باشد. حال آن که هوشمند سازی خانه کاری فراتر از این دو مثال ساده است.امروزه با توجه به روند شغلی و کاری و نحوه ی زندگی، زمان برای ما اهمیتی دو چندان دارد و اتومات ساختن بسیاری از کارها در خانه میتواند کمک کند که زمان بیشتری را در اختیار داشته باشیم و به زندگی خود برسیم.به صورت دسته بندی هوشمند سازی خانه ها را میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد که این سه دسته بندی شامل ۱- امنیت و تامین امنیت. ۲-مدیریت و اتوماسیون سازی. و ۳-کنترل کامل می باشد.