رفع خطای وردپرس

رفع خطای وردپرس و صفحه مرگ وردپرس

خطاهای وردپرس و روش های رفع  این خطاها

با سلام خدمت شما دوستان و کاربران گرامی ، در این بخش از وب سایت و در این مقاله میخواییم به مبحث خطاهایی بپردازیم که وب سایت های وردپرس با این خطاها گاها درگیر میشوند و افراد  بعد از دیدن خطا به دنبال چرایی به وجود آمدن خطاها و سپس به دنبال راه حل هایی برای رفع آن ها می گردند.

و اما خطاهای وردپرس و روش های برطرف سازی :

آشنایی با خطای connection time out:

این خطا یکی  از مشکلاتی است که بیشتر وب سایت های وردپرسی و حتی غیر وردپرسی را  درگیر خود کرده است ، البته هدف ما در اینجا این است که روش های برطرف سازی این خطا در سایت های وردپرسی را بررسی کنیم ولی با کمی خلاقیت و درک و آزمایش موضوع می توان روش برطرف سازی را که در این جا یاد خواهید گرفت را در دیگر سیستم ها ( وب سایت های غیر وردپرسی ) هم به کار بگیرید.

آموزش رفع خطاهای وردپرس

از دلایل خطالی اتمام زمان اتصال ( connection time out ) می توان به استفاده ی بیش  از حد وب سایت از توان پاسخ گویی سرور – کم بود میزان حافظه در فایل wpconfig.php و همچنین  نیاز به افزابش حداکثر زمان اجزا در فایل php.ini می باشد. در هاست های اشتراکی که اکثر وب سایت ها از این نوع هاست ها استفاده می کنند محدودیت های این چنینی وجود دارد  که البته می توان با  پرداخت مبالغ بیشتر برخی از این محدودیت هایی که مربوطط به هاست هست را برطرف کرد و شما می توانید منابع بیشتری را خریداری کنید ولی راه حل هایی هم وجود دارد که میتوانید به راحتی و بدون خرید هاست ها مجوزهای بیشتر این مشکل را برطرف کنید که در ادامه می پردازیم به  راه حل های رفه مشکل اتمام زمان اتصال .

راه حل اول این که در سایت های وردپرسی به صورت معمول پلاگین هایی با اهداف مختلف نصب می شودند، در این بین ممکن است یکی از پلاگین ها درخواست http غیر معمولی را به هاست یا سرور ارسال کند که باعث شود تا درخواست منابع از هاست زیاد شود و در نتیجه سایت با ارور connection time out روربه رو می شود، میتوانید برای این که ببینید کدام پلاگین باعث بروز مشکل شده است را به این ترتیب پیدا کنید که در ابتدا تمامی پلاگین ها را غیر فعال کرده و سپس یکی یکی پلاگین ها را  فعال کنید و با هر بار فعال کردن پلاگین وب سایت را تست کنید ، به این ترتیب پلاگینی که باعث بروز مشکل شده است را می توانید به راحتی پیدا کنید زیرا وقتی پلاگین دارای مشکل را فعال کنید خطای connection time out باز می گردد و به این ترتیب پلاگین شناسایی می شود که در راه حل می توانید از یک پلاگین جایگزین با همان کارایی استفاده کنید و یا  مشکل پلاگین را  حل کنید و یا این که به کل پلاگین را حذف نمایید.

راه حل دوم این است که فایل  wp-config.php را با یک ویرایشگر ( خود هاست دارای ویرایشگر می باشد ) باز کرده و خط کد مربوط به زمان بارگزاری سایت را پیداکنید و مقدار این زمان را افزایش دهید و یا این که کار راحت تری انجام داده  و به جای ویرایش فایل  wp-config.php فایل htaccess. را باز کرده و کد زیر را به آن اضافه کنید.

php_value max_execution_time 60

راه حل سوم هم به این شکل است که فایل php.ini را در هاست خود با استفاده از ویرایشگر باز کنید و کد زیر را به این فایل اضافه و ذخیره کنید.

;max_execution_time = 60

لازم به ذکر است که در طراحی برخی از قالب های وردپرسی هم مشکلاتی وجود دارد که باعث درخواست http زیاد و بروز چنین خطایی می شود، اگر کارهای بالا را انجام داده اید و مشکل برطرف نشد می توانید برای تست موقتا یک قالب دیگر را بر روی وب سایت خود نصب و سایت را با قالب جدید ببینید که اگر مشکل برطرف شود باید  به فکر قالب جدید باشید زیرا قالب قبلی شما ایراد دارد یا این که اگر تسلط خوبی به کدها و ساختار قالب دارید مشکل را برطرف کنید و یا از افراد متخصص راهنمایی بگیرید تا مشکل قالب را حل کنند.

خطالی internal server error ( خطای داخلی سرور ):خطای داخلی سرور و رفع ارور

یکی دیگر از مشکلات رایج وب سایت های وردپرسی مشکل خطای داخلی سرور است. طبق تجربیات ما و تحقیقاتی که انجام شده مشکل internal server error به دلایل مختلفی ممکن است روی بدهد که به برخی از اصلی ترین این دلایل در این جا اشاره می کنیم.

۱ – ناسازگاری یکی از پلاگین ها ( ایجاد مشکل توسط یکی از پلاگین ها ) :

این ایراد به این صورت پیش بیاید که مثلا شما یک پلاگین را نصب کرده اید و در ابتدا مشکلی  وجود ندارد و پلاگین هم به  خوبی کار میکند ولی بعد از آپدیت شدن پلاگین وب سایت شما مکررا با ارور internal server error مواجه می شود. از آن جایی که با هر بار اپدیت شدن پلاگین کدهایی به آن اضافه شده و یا تغییر و جایگزین میشود بنابراین در ساختار پلاگین در عمل تغییراتی اتفاق می افتد که ممکن است این تغییرات باعث ایجاد تداخل با دیگر پلاگین ها و یا حتی قالب وب سایت گردد که اروری که در چنین مواقعی مشاهده خواهد شد همین ارور internal server error می باشد شما برای حل این مشکل و این که بررسی کنید کدام پلاگین  باعث بروز مشکل شده بهتر است پلاگین ها را غیر فعال کرده و  یکی یکی پلاگین ها را فعال کرده و چندین بار بعد از فعال سازی هرپلاگین وب سایت خود را چک کنید و اگر ایراد از طرف پلاگین بوده باشد با فعال سازی پلاگین ایراد دار مجددا ارور را خواهید دید و پلاگین دارای مشکل  شناسایی می شود و اگر با چنین تستی مشاهده کردید که هیچ یک از پلاگین  ها ایرادی ندارند پس باید به دنبال دلایل دیگری باشید که در ادامه این  دلایل را مشاهده می کنید.

۲ – مشکل در فایل htaccess.

در برخی موارد ممکن است شما کدی را به فایل htaccess. خود وارد کنید و بعد از مدتی به صورت مکرر با ارور مذکور مواجه شوید ، در این حالت در ابتدا یک  بکاپ از فایل htaccess. بگیرید و بعد از ورود به بخش پیشخوان وردپرس فایل htaccess. را پا کنید و سپس مجددا یک فایل htaccess. ایجاد کنید. اگر مشکل از این فایل بوده باشد در این صورت ارور برطرف می شود. حتی بدون این که فایل htaccess. را دستکاری کرده باشید هم باز این تست را انجام دهید تا مشخص شود که فایل htaccess. مشکلی دارد یا خیر.

۳ – تغییرات و یا آپدیت قالب وب سایت

در برخی موارد نیز ممکن است قالب وب سایت شما آپدیت  شود و بعد از اپدیت شدن قالب شما شاهد ارور internal server error شوید که در این صورت  برای این که مشخص شود که این ارور از طرف قالب است یا خیر موقتا از قالب پیشفرض  وردپرس  استفاده کنید.

۴ – خرابی فایل های wp-admin  و  wp-includes

در بسیاری موارد ممکن است که به دلایل مختلفی فایل هایی که در بالا می بینید یعنی wp-admin و  wp-includes دچار خرابی شده باشند، راه حل در این صورت به این شکل است که باید این دو فولدر را حذف کرده و مجددا آپلود کنید که در بسیاری موارد مشکل به این  طریق حل می شود.

۵ – محدودیت  حافظه php در سرور و یا هاست 

محدودیت php از دیگر دلایلی است که باعث ایجاد ارور internal server error می شود که شما می توانید با افزایش محدودیت حافظه php این مشکل را حل کنید. شما میتوانید مقاله ی رایگان اموزش افزایش حافظه ی php را در این بخش مطالعه کنید.

خطالی برقراری ارتباط با دیتابیس ( error establishing a database connection ) :

خطای ارتباط با دیتابیس در وردپرس

این ارور از دیگر خطاهای رایج در وب سایت های مبتنی بر وردپرس است که ممکن است شما هم در سایت خود به  این  مشکل بر خورد کرده  باشید که ما در اینجا علاوه بر اشاره کردن بر دلایل اصلی بروز این مشکل راه حل هایی را هم پیشنهاد خواهیم داد. و اما دلایل این ارور :

۱ – دریافت این  ارور در زمان راه اندازی وب سایت جدید با وردپرس 

در بسیاری موارد این  ارور برای وب سایت های وردپرسی پیش می آید که تازه در حال راه اندازی هستند ، یعنی این ک ه شما در حال راه اندازی وب سایت با وردپرس هستید و مراحل نصب را طی میکنید که در زمان عبور از مرحله دیتابیس با این ارور مواجه می شوید ، اولین دلیل این ارور این است که باید ببینید آیا username – password و همچنین  data base name را به دستی وارد کرده اید با خیر که در بساری موارد ایراد به دلیل عدم وارد کردن صحیح اطلاعات نام کاربری و پسورد می باشد .

ولی اگر از صحت این اطلاعات اطمینان دارید پس میتوان گفت که وقتی در هاست دیتابیس را ایجاد کرده باشید  user name  را به data base name  متصل نکرده اید و یا به درستی عملیات اتصال را انجام ندادید. در مورد دیگر دلایل هم باید بررسی های بیشتری در رابطه با دیتابیس ها انجام داد ولی در نظر داشته باشید که هاست هایی  که شما مورد استفاده قرار می دهید و یا حتی سرور یا مدریت  شده هستند و اشتراکی که در هر دو مورد به دلیل این که تیم فنی قوی کار پشتیبانی هاست و سرور را انجام میدهند پس نمی توان گفت که سیستم دیتابیس هاست دچار خرابی شده است و هرچه که باشد ارور دیتابیس مربوط به ورود اشتباه اطلاعات و یا  عدم اتصال صحبح بخش کابری به خود دیتابیس است. در لینک زیر روش ایجاد صجیج دیتابیس و همچنین روش اتصال نام کاربری به دیتابیس در هاست های مبتنی بر cpanel آموزش داده شده است که میتوانید در این آموزش روش صحیح ایجاد دیتابیس را مشاهده کنید.

  آموزش  ایجاد دیتابیس در هاست  Cpanel

صفحه سفید وردپرس ( صفحه مرگ ) :

از دیگر مشکلاتی که در وردپرس مشاهده شده است این است که به عنوان مثال شما  وب سایت خودتان را می خواهید مشاهده کنید ولی به یک باره با یک  صفحه سفید بدون هیچ گونه محتوایی مواجه می شوید که بسیار آزار دهنده می باشد  و این صفحه سفید به صفحه مرگ وردپرس معروف است.این خطا هم دلایل مختلفی دارد که ما این دلایل به همراه راه حل ها را در ادامه مطرح می کنیم .

۱ – خطاهای php و یا  خطای data base

از اصلی ترین دلایل بروز صفحه مرگ در وردپرس خطاهای مربوط به php و یا دیتابیس است. وقتی شما در وب سایت خود افزونه ای را نصب میکنید این افزونه جداولی را  در دیتابیس ایجاد میکند تا داده های مورد نیاز خود را در دیتابیس ذخیره کند بنابراین اولین دلیل می تواند وجود یک پلاگین باشد که به روش  هایی که در قسمت های بالا اشاره شده می توانید نصبت به عیب یابی و برطرف سازی مشکلاتی که از طرف پلاگین ها است  اقدام کرده و مشکل را برطرف کنید.همچنین  قالب وردپرس هم میتواند دلیل این مشکل بوده باشد البته اگر تغییراتی را در قالب به وجود بیاورید که باعث بروز تداخل در کدهای وب سایتتان شود بنابراین میتوانید  قالب وب سایت رو هم با تعویض کردن تست کنید.

ولی یکی از بهترین راه های عیب یابی مشکل صفحه مرگ در وردپرس این است که به فایل wp_debug مراجعه کنید و اطلاعات داخل این فایل را مشاهده کنید زیرا بسیاری از خطاهای وردپرس در این فایل نوشته می شود  که به شما اجازه می دهد تا عیب یابی دقیق تری انجام دهید. همچنین میتوانید با مراجعه به فایل wp-config.php  به دنبال کدی بگردید که در زیر می بینید:

;(define( ‘WP_DEBUG’, false 

بعد از این که این  کد را پیدا کردید باید بخش آخر این کد را که عبارت false  می باشد را تغییر داده و  به جای false عبارت true را بنویسید و سپس ذخیره کنید ، در این صورت در زمان بروز ارور می توانید دلیل خطا را مشاهده کنید. بعد از این که دلیل خطا را پیدا کردید در صورتی که خودتان به ساختار کدهای php آشنایی خوبی دارید می توانید دست به کار شده و مشکل را بر طرف کنید ولی اگر آشنایی ندارید  بهتر است ک ه از یک فرد با تجربه در امر طراحی سایت و کد نویسی کمک بگیرید تا مشکل را با استفاده از ارور دریافتی برای شما برطرف کند.  یکی از راه های  راحتی که شما خودتان هم میتوانید مشکل را  برطرف کنید همین پلاگین است ، به  این صورت که ممکن است  بعد از  فعلا کردن عیب یابی به روش بالا شما اروری را دریافت کنید که در این ارور به نام یکی از پلاگین هایی اشاره شود که در وب سایت  شما نصب است ، در چنین مواقعی خب دلیل بسیار روشن است و شما باید آن پلاگین را غیر فعال کنید و یا به طور کامل حذف نمایید.

هشدار !

( بعد از این که  مشکل را پیدا کرده و حل کردید حتما باید مجددا به کدی که در بالا معرفی شد مراجعه کنید و عبارت  true را به false برگردانید ، زیرا فعال ماندن عیب یابی در سایت باعث بروز مشکلات امنیتی در وب سایت شما شده و به زبان ساده تر حفره ی امنیتی برای وب سایتتان  ایجاد می کند. )

خب تا این بخش به چند تا از اصلی ترین خطاهای وردپرسی پرداخته شد که بیشترین امار را دارند و راه حل  های برطرف سازی این ارور ها رو هم قرار دادیم . امیدواریم که این مقاله کمکی کرده باشد به این که بتوانید مشکلات وب سایت وردپرسی خود را برطرف کنید. اگر هم با خطاهایی مواجه هستید که دلیل مشخصی ندارد و یا این که در دلیست معرفی خطاها موجود نیست می توانید از بخش  پشتیبانی برای ما تیکت ارسال فرمایید و مشکل وب سایت خود را بازگو کنید تا توسط کارشناسان ما بررسی شده و راه حل رفع خطا را برای شما  ارسال کنیم.

با تشکر که همراه ما بودید ، همچنین میتوانید با به اشتراک گذاری این مقاله در برطرف  سازی مشکلات دیگران نیز سهیم  باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *