ساخت ماژول مبدل ac به dc

آموزش ساخت مبدل ac به dc

آموزش ساخت مبدل ac به dc

امروزه ماژول های زیادی با کاربردهای مختلف ساخته می شوند.یکی از پرکاربردترین ماژول ها ،ماژول مبدل ac به dc است.خب همه می دانید که برق ac برق متناوب مانند برق متناوب شهری است ، در حالی که برق dc  برق مستقیم مانند برق باتری می باشد.لازم به ذکر است که بسیاری از مدارت الکترونیکی با برق dc کار می کنند و به همین دلیل وقتی می خواهید یک دستگاه را به برق وصل کنید از آن جایی که برق شهری ac است باید از یک مبدل استفاده کنید تا بتوانید دستگاه خود را به کار بیندازید.

به عنوان مثال وقتی شما تلویزیون و یا کامپیوتر خود را به برق وصل می کنید در ابتدا برق وارد یک مداری می شود که کار این مدار تبدیل برق ac به dc می باشد و اگر چنین مدارای در دستگاه ها وجود نداشته باشد هیچ گاه مدار اصلی تلویزیون نمی تواند کار کند.افرادی که در حوزه الکترونیک کار می کنند قطعا در روند کار نیازمند یک مبدل ac به dc خواهند بود و به همین دلیل هم اگر کارگاه های الکترونیک را مشاهده کنید خواهید دید که یک یا چندین منبع تغذیه در این کارگاه ها قرار داند که منبع تغذیه یک وسیله برای تبدیل ac به dc و همچنین کاهش ولتاژ است.

آموزش ساخت مازول ac به dc

ولی در بسیاری موارد ما نیازمند خرید منبع تغذیه نیستیم که از قیمت های بسیار بالایی هم برخوردارند و اصلا نیاز هست که فقط یک ماژول ساده تبدیل برق متناوب به مستقیم داشته باشیم در این صورت است که باید خودمان دست به کار شویم و ماژول مبدل مخصوص خود را بسازیم.ماژولی که در این آموزش به ساخت آن خواهیم پرداخت علاوه بر این که یک مبدل ac به dc می باشد توانایی کنترل جریان را هم خواهد داشت و این یعنی شما می توانید با استفاده از این ماژول مثلا سرعت یک موتور dc را کم و زیاد کنید و به اصطلاح دور موتور را کنترل کنید  ( البته موتور های dc ).چرا که خروجی نهایی مدار ما dc خواهد بود. همچنین با استفاده از این ماژول می توانید نور لامپ ها را هم کم و زیاد کنید و کلی استفاده دیگر.

خب در ادامه شما را دعوت می کنم به مشاهده ویدیوی آموزشی زیر تا بتوانید با راهنمایی که در این ویدیو خواهید دید ماژول خود را بسازید.توجه کنید که شما می توانید با کمی خلاقیت و اضافه کردن قطعات دیگر، این ماژول را تکمیل تر کنید.مثلا با قرار دادن خازن های سرامیکی و مقاومت های با اهم بالا شدت جریان عبوری و همچنین ولتاژ خروجی را کم کنید. موضوع مهمی که در مورد این ماژول وجود دارد این است که فقط برق ac را به dc تبدیل می کند و کار کاهش ولتاژ را انجام نمی دهد پس مراقب باشید چرا که ولتاژ خروجی این مدار حداقل ۳۰۰ ولت dc خواهد بود که ولتاژ بالای dc بسیار بسیار خطرناک است. در ابتدا میتوانید شماتیک زیر را مشاهده کنید تا بهتر بتوانید نحوه اتصالات این مدار را تشخیص بدهید.

شماتیک مدار مبدل ac به dc

هشدار :

این مدار که در این آموزش خواهید دید دارای ولتاژ خروجی حداقل بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ ولت dc خواهد بود.بنابراین با رعایت تمام نکات ایمنی و طبق آموزش ماژول را بسازید.حتما از وسایل ایمنی مانند لامپ تست ، دستکش عایق و عینک محافظ استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *